שמי שחר, והבלוג הזה הוא אוסף חוויות שלי מהמסע שלי בשבילי האייקידו.

 

זהו מסע שנמשך קרוב ל-15 שנה, והוא נעשה בחברת חברי לקבוצת האייקידו בתל-אביב, בראשות סנסיי ישראל טונג'י.

 

אני בדרגת חגורה שחורה דאן-3, ולמרות זאת, אני רואה את עצמי רק בתחילת הדרך של לימוד האייקידו.

 

חלק ממטרת הבלוג הוא להגדיל את קבוצת האייקידו שלנו, אז אם אתם מחפשים אומנות לחימה או קבוצת אייקידו בתל-אביב, אשמח אם תתקשרו לפרטים או לתיאום שיעור התנסות חינם.

 

0547296988- שחר.

מי אני?

לתיאום שיעור אייקידו חינם- 0547296988

אייקידו כהגנה עצמית

אייקידו כהגנה עצמית.


בעקבות מה שנקרה "המצב" אני חושב הרבה על הגנה עצמית, ועל הפתרונות שהאייקידו מציע. אח"כ חשבתי שאני לא ממש בטוח מהי ההגדרה של הגנה עצמית. התחלתי בוויקיפדיה, ושם ההגנה העצמית, זאת שקשורה באומנויות לחימה לפחות, מוגדרת


משום שבעת המודרנית בחברות המפותחות אין עוסקים יותר רוב בני האדם בלחימה בחיי היום-יום, פונים רבים ללמידת אמנויות לחימה על-מנת שיהיו להם הכלים והיכולות להגן על עצמם. בישראל קיימים ארגונים ובתי ספר רבים מאוד לאמנויות לחימה אשר בהם נלמדת הגנה עצמית יעילה, וחרף טענות מסחריות כאלה ואחרות, אין לאילו מהם בלעדיות על התחום. בניגוד לחלוקה הסטריאוטיפית הנפוצה, כמעט כל אמנויות הלחימה המסורתיות מן המזרח עוסקות בהגנה עצמית ובתקיפה יזומה כאחד, ופותחו במקור לשם שתי מטרות אלו. לאורך השנים אולם, ובמיוחד החל מהמאה ה-20, עלו וצצו גישות פילוסופיות באמנויות ובתי ספר מסוימים אשר הדגישו את ההיבט ההגנתי, דהיינו הפאסיבי והבלתי-יזום, של אמנויות הלחימה, והפצירו בתלמידיהם לתרגלן בלבד כאמצעי הגנתי. מן הדוגמאות המפורסמות:- קרב מגע הוא שם גנרי למגוון רחב של אמנויות לחימה שפותחו בישראל, כאוסף של רעיונות, שיטות וטכניקות מאמנויות אחרות - בעיקר אמנויות לחימה מן המזרח. מייסדי הזרמים השונים של הקרב מגע שמו להם למטרה ללמד את האמנות בעיקר או בלבד לשם הגנה עצמית, כאשר מרכיבי הבריאות, המסורת, התאוריה, מכניקת הגוף המתוחכמת, הפילוסופיה, ההיסטוריה, וכדומה נדחקו לשוליים או שלא מתקיימים באמנותם בכלל. הבחירה להתמקד בהגנה עצמית סייעה לקרב מגע לפתח גישות ללימוד מהיר יחסית של הגנה עצמית יעילה, על חשבון העמקה בידע הלחימתי. אף על פי כן, זרמי קרב מגע שונים אשר נלמדים בצה"ל הינם אגרסיביים ביותר, ומיועדים גם לתקיפות יזומות ולא רק לשם הגנה עצמית.

פחד, ביטחון עצמי.

היעדר פחד לא אומר שהטכניקות יעילות.

נראה לי שבקרב מגע מקבלים ביטחון עצמי. ברור שעדיף קרב מגע מכלום.

אייקידו זה כמו המתמטיקה למדעים המדוייקים. ברגע שאתה יודע מתמטיקה, אפשר לעבור לכל ענף במדעים המדוייקים בקלות. פיסיקה זה פחו או יותר היבט מסויים של המתמתיקה. באותו אופן עם האייקידו. ברגע שיש בסיס טוב של תנועה נכונה, הקפדה על מנח גוף (posture), מרחק והתייחסות מול יריב, טיימינג, יציבות ופיתוח מרכז גוף (center), אפשר לעבור בקלות רבה בין שיטות האומנוית לחימה.


מצד שני, אם לומדים רק טכניקות ומתעלמים מהיסודות, אז לדעתי מקבלים בניין שהוא לא יציב.

מה עוד מקבלים שאפשר להטמיע בחיי היום-יום?


הכנסתי בגוגל את הערך "הגנה עצמית" והגעתי